Connect with us

Skalica zaviedla poplatok za rozvoj

Spravodajstvo

Skalica zaviedla poplatok za rozvoj

Skalica zaviedla poplatok za rozvoj

Od 1. novembra tohto roka platí na Slovensku zákon o miestnom poplatku za rozvoj. Mestá a obce môžu vďaka nemu spoplatniť výstavbu na svojom území, a to občanom aj podnikateľským subjektom. Skalica sa rozhodla, že poplatok zavedie, aby mala dostatok zdrojov napríklad  na opravy a rekonštrukcie komunikácií. Návrh VzN o stanovení výšky miestneho poplatku za rozvoj vyvolalo na zastupiteľstve dlhú diskusiu, nakoniec mu však poslanci dali zelenú. 

Primátor Skalice Ľudovít Barát poslancom vysvetlil, čo samosprávu viedlo k návrhu na zavedenie nového poplatku za rozvoj: „Mesto Skalica bolo vždy prvé, ktoré niečo nové zaviedlo, prvé, ktoré zvolilo neštandardné postupy a prvé, ktoré za to nieslo zodpovednosť. Skalica jednoducho vždy bola prirodzeným lídrom Záhoria, a bude aj v tomto prípade. Myslím si, že skôr či neskôr poplatok za rozvoj zavedú všetky mestá a obce, pre ktoré to bude mať význam.“ Zákon dovoľuje rôzne sadzby pre rôzne druhy nehnuteľností. V Skalici bola navrhnutá výška poplatku pre bytové aj rodinné domy 10 eur za každý, aj začatý štvorcový meter podlahovej plochy nadzemnej časti stavby, pričom pri IBV bude stavebník platiť pri prekročení rozlohy obytnej plochy 150 m². Poplatok pri priemyselných stavbách a stavbách na skladovanie bol navrhnutý vo výške 20 eur/m². Myslím si, že rodinný dom s rozlohou 200 m² obytnej plochy už nie je štandardný dom, ktorý by stál 100 tisíc eur, je to investícia v odhadovanej výške 150 až 200 tisíc eur. Pri výške 10 €/m² poplatok za rozvoj predstavuje cca 3000 eur, čo je len jedno percento z celkových investičných nákladov,“ uviedol Ľ. Barát.

Nie všetci sú spojní

Voči zavedeniu poplatku za rozvoj mali výhrady viacerí poslanci. „Zákon je v platnosti len štrnásť a pol dňa, my už robíme VzN-ko. Mám pocit, že je to šité horúcou ihlou,“ konštatoval Dušan Krivský. Lukáš Tisoň upozornil, že zákonom sa v súčasnosti zaoberá Ústavný súd SR, a v parlamente sa pripravujú pozmeňovacie návrhy k tomuto zákonu. V súčasnosti nie je napríklad jasné, či sa poplatok bude vzťahovať len na stavby, alebo aj na rekonštrukcie. „Chýba tu širšia verejná diskusia. Mnohých občanov, ktorí chcú stavať, poplatok zaskočí, nebudú ho vnímať ako bonus k rozvoju mesta, ale ako nástroj samosprávy na vylepšenie mestského rozpočtu. Zároveň si vytvoríme konkurenčnú nevýhodu v boji o investora, pretože iné mestá poplatok mať nebudú,“ zdôraznil L. Tisoň. Poslanec Peter Hertl vyjadril názor, že výška poplatku pri stavbe domu nad 150 m² obytnej plochy síce stavebníka výraznejšie nezaťaží, v súčasnosti však nepovažuje za vhodné zavádzať takýto poplatok pre individuálnych stavebníkov ani pre podnikateľské subjekty. Primátor Skalice Ľudovít Barát reagoval na pripomienky vysvetlením, že v súčasnosti sa pripravuje návrh rozpočtu na rok 2017, a chce v ňom mať kvalifikovaný odhad príjmov a výdavkov. Poslanec Rudolf Šantavý uviedol, že Skalica má v regióne špecifické postavenie, je spádovou oblasťou z hľadiska zamestnanosti, a o bývanie a výstavbu domu v meste je veľký záujem. „Lokalít na výstavbu v Skalici nie je veľa, a cena sa tak tlačí nahor. Ak nezavedieme poplatok za rozvoj, zdvihnú si cenu developeri,“ dodal R. Šantavý. Poslanci nakoniec VzN o stavení výšky miestneho poplatku za rozvoj schválili a občania aj podnikatelia chystajúci sa v Skalici stavať tak budú musieť siahnuť hlbšie do vrecka.

Čítajte ďalej
Tiež sa Vám môže páčiť…

Viac v téme Spravodajstvo

Populárne články


To Top