Záhorák na návšteve v obci Plavecký Mikuláš
Autor
– víťaz v ankete NAJ obec na Záhorí 2016
– rozloha: 2673 ha
– starostka: Marta Hlavatá
– aktuálny počet obyvateľov: 739
Z histórie
Plavecký Mikuláš leží v dvoch malokarpatských dolinách: Mokrej a Suchej.
Chotár patrí do Plaveckého krasu a bol osídlený už v paleolite. Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1224, kedy plavecké panstvo od kráľa Žigmunda získal za zásluhy vo vojne proti Turkom Stibor zo Stiboríc. Obec vznikla v oblasti, kde bol v 11. – 12. storočí usídlený kumánsky bojový kmeň Plavci (Polovci). Patrila k panstvu Plaveč – Malacky. V roku 1720 mala 3 mlyny a 52 daňovníkov, v roku 1828 tu bolo 157 domov a 1132 obyvateľov.
Pamiatky
Dominantu obce tvorí Farský kostol sv. Mikuláša. Ide o barokovú stavbu, postavenú v roku 1745 na mieste staršieho kostola. Ďalšou pamiatkou je kostol sv. Floriána z roku 1718.
Obyvateľstvo
Ku koncu minulého roka mala obec 739 obyvateľov, čo je za posledných päť rokov nárast o 29. Narodilo sa 10 detí, čo je takisto výrazne viac, ako v predchádzajúcich rokoch. „Mladých rodičov podporuje finančným darom sto eur, ktorý je z rozpočtu vyčlenený pre každé narodené dieťa, a ktorý rodine odovzdávame na slávnostnom uvítaní do života,“ prezradila starostka Marta Hlavatá.
Kultúra a šport
Obec žije rušným kultúrnym aj športovým životom. Veľa podujatí má dlhoročnú tradíciu, napríklad fašiangové pochovávanie basy, živá krížová cesta, Jurajská zábava, Hodová zábava, Deň matiek či stavanie máje. Sťažovať sa nemôžu ani športoví nadšenci, v obci sa konajú pravidelné futbalové zápasy, ping-pongové turnaje aj turistické výlety. Na organizovaní podujatí spolupracujú spoločenské organizácie, združenia a spolky, ako je Jednota dôchodcov, Dobrovoľný hasičský zbor či športový klub Záhorák. Na kultúrnom živote sa však výraznou mierou podieľajú tiež folklórne skupiny Libuša a Libuška, a miestna materská a základná škola.
Bývanie
Stále viac mladých rodín prejavuje záujem o bývanie v Plaveckom Mikuláši. Niektorí prerábajú staršie rodinné domy, no záujem je aj o novú výstavbu. „V súčasnosti je tesne pred dokončením jednoduchá pozemková úprava v časti Záhumnie, kde obec získa nové pozemky. Mladé rodiny tak dostanú možnosť individuálnej bytovej výstavby,“ informovala M. Hlavatá.
Problémy a zámery
Za najväčší problém starostka obce považuje chýbajúcu kanalizáciu a čistiareň odpadových vôd. „Už roky sa uchádzame o financie na ich vybudovanie, no vždy sme neúspešní, a z vlastných zdrojov sa to robiť nedá,“ vysvetľuje. V blízkej budúcnosti chce obec rekonštruovať dom smútku a starú budovu bývalého MNV na námestí pri Kostole sv. Floriána. „Čakajú nás však aj menšie úlohy, napríklad vybudovanie stojiska na veľkoobjemové kontajnery či rekonštrukcia spevnenej plochy pre chodcov z jednej časti obce do druhej,“ dodala M. Hlavatá.