Connect with us

V Malackách sa rodia akvabely

Rozhovor

V Malackách sa rodia akvabely

V Malackách sa rodia akvabely

Ladnosť pohybu, elegantný prejav, dokonalá súhra. Presne takto sa dá stručne popísať synchronizované plávanie, ktoré pred dvoma rokmi rozšírilo pestrú paletu individuálnych a kolektívnych športov v Malackách.  Nádejné akvabely sa stretávajú na tréningoch v bazéne haly Malina, no ich príprava ani zďaleka nespočíva len v plávaní. Viac nám už prezradila trénerka a niekdajšia slovenská akvabela Katarína Rusňáková.  

Synchronizované plávanie začalo v Malackách svoju históriu písať v septembri 2014. Ako sa sem tento šport vlastne dostal?

V jeden večer, keď som sa vracala z práce domov, počúvala som počas šoférovania CD, ktoré mi mama doniesla z Indie. Konkrétne ma strhla jedna pieseň. Bola taká inšpirujúca, že prvýkrát po desiatich rokoch, odkedy som skončila s aktívnym trénovaním, niečo vo mne opäť naštartovalo moju trénerskú aktivitu a vyhasnutú túžbu robiť synchro. Videla som jasnú choreografiu tímovej zostavy, kostýmy, líčenie… Chýbalo mi to. Hovorila som si, aká škoda, že už nie som trénerka a svoje nápady nemám kde zrealizovať. Napadlo mi, že to vlastne nie je až taká prekážka a klub si môžem predsa založiť sama. Skúseností som mala dosť. A Malacky boli jasná voľba. Chcela som totiž tento šport učiť niekde, kde ešte neexistoval, a zároveň – kvôli pracovnej vyťaženosti – som potrebovala, aby toto miesto bolo blízko Bratislavy, odkiaľ pochádzam.

Od myšlienky zrejme v tomto prípade nebolo ďaleko k činu… 

Nebolo. V rekordnom čase jedného týždňa som založila neziskovú organizáciu Synchronizované plávanie Malacky a otvorila našu webovú stránku www.aquabellas.sk. Pamätám si vrelé prijatie vtedajšieho riaditeľa AD HOC Malacky Vladimíra Mihočka, ktorý spravoval mestskú krytú plaváreň Malina. Postupne sa pridávali moji kolegovia tréneri, bez ktorých by sa to nedalo robiť na takej úrovni. Všetky okolnosti nasvedčovali tomu, že to pôjde. Cítila som v kostiach, že raz budeme veľmi úspešný tím synchronizovaného plávania. Vlastne už sme, len nie športovými výsledkami – na to máme ešte čas.

Získať pre nový druh športu v meste mladé talenty asi nebolo jednoduché. Akú cieľovú skupinu ste sa snažili osloviť a akým spôsobom ste nové členky lákali?    

Práve naopak, získať do tímu prvé akvabely nebolo až také zložité. Prvý nábor bol dokonca najúspešnejší. Pre novú vec sa ľudia ľahko nadchnú, dôležité však je vytrvať vo svojom úsilí pri akejkoľvek začatej aktivite či štúdiu, aj keď počiatočný entuziazmus pominie. Tá krivka nadšenia vždy niekam klesne, s tým treba rátať. Poprosili sme vedenie základných škôl v Malackách o zverejnenie plagátu pri vstupe do školy. Našou cieľovou skupinou boli dievčatá, ktoré majú chuť stať sa akvabelou. Na základe toho nás kontaktovali z miestnych médií a napísali o našej snahe. To nám významne pomohlo v našich začiatkoch. V prvej sezóne sme potom prijali 23 dievčat. K dnešnému dňu ich máme rovnaký počet a trénujeme aj dvoch chlapcov, ktorí navštevujú najmä atletiku a plávanie.    

Čím je synchronizované plávanie zaujímavé a špecifické, čo všetko v sebe zahŕňa?

Pre diváka bude synchro zaujímavé najmä pohybmi, ktoré akvabely uskutočňujú pod vodou. Technika ich rúk pri plutvovaní, šliapanie vody či koordinácia celého tímu potrebná pri tzv. vytláčačke. To je často aj preferované počas prenosov v televízii. Samozrejme, aj samotný výkon nad vodou je zaujímavý. Pre diváka je však bližší a prirodzenejší. Tento šport je špecifický práve tým, čo v sebe zahŕňa. V dôsledku nedostatku vzduchu musí mať každá akvabela výbornú kondíciu. Tá sa dá získať vďaka plaveckým tréningom a atletike. Dobrá akvabela potrebuje byť aj ohybná, teda mať perfektnú špagáty a záklony. To sa dá nadobudnúť na tréningoch baletu. Aby však jedna akvabela dokázala zaplávať zostavu, potrebuje sa naučiť počítať doby skladby, mať v sebe rytmus, precítiť choreografiu. A to v sebe neustále rozvíja.

Vychovať z dievčat špičkové akvabely určite trvá nejaký čas. Napriek tomu už máte za sebou pár súťaží a vystúpení… 

Presne tak, vychovať z dievčat špičkové akvabely trvá. Preto niet jediného dôvodu niekam sa ponáhľať, najmä ak sú vaším cieľom olympijské hry. Ak nemá tréner trpezlivosť a tlačí na získavanie medailí v žiackych kategóriách, v seniorskom veku nemá z koho zložiť tímovú zostavu. Napríklad Slovensko na olympiáde doteraz reprezentovali iba duety. Aby sme z dievčat vychovali špičkové akvabely, musíme im položiť potrebné základy a techniku plávania a atletiky. Všeobecnú prípravu považujeme za mimoriadne dôležitú. Neskôr pridávame balet. Pri získavaní flexibility sme opatrní. Na rozdiel od gymnastiky, kde sa ohybnosť nadobúda aktívnou silou, pri balete pasívne pracujeme na špagátoch a záklonoch. A nakoniec naša špecializácia – synchro, s tým len začíname. Aj to je dôvod, prečo netlačíme na pílu a nezúčastňujeme sa ešte oficiálnych súťaží. Naopak, organizujeme veľa oddielových pretekov. Dievčatám vytvárame atmosféru, aká je na pretekoch organizovaných doma aj v zahraničí. Tak sa učíme tomu, čo je to úspech a neúspech, a ako sa s nimi vyrovnať. Počas minulej sezóny sme sa zúčastnili aj oficiálnych medzinárodných pretekov Delfínik a Iuventa Cup 2016, aby sme si overili úroveň nášho tímu a dostali spätnú väzbu v podobe výsledkov našich zverenkýň. Veľmi nás to povzbudilo! Pretekali sme len v povinných figúrach a v konkurencii 58 štartujúcich pretekárok z piatich krajín malacké akvabely obsadili šieste až tridsiate štvrté miesto. Pre nás, trénerky, bolo aj tak najkrajšie sledovať tú odvahu, koncentráciu a presvedčenie, s ktorým naše akvabely pretekali na svojej prvej súťaži. V súčasnosti našich 23 akvabel už aktívne nacvičuje tímovú zostavu, ktorá bude možno kontroverzná vďaka piesni, ktorú si dievčatá vybrali aj so svojimi rodičmi.

Čo treba urobiť, ak sa niekto chce stať súčasťou vášho tímu?

Súčasťou nášho tímu sa môžete stať ako tréner alebo ako športovec. Kým ako tréner musíte preukázať kompetentnosť a spôsobilosť trénovať alebo učiť našich členov, športovcom stačí nadšenie, disciplína a vytrvalosť. Hornou hranicou veku nikoho nelimitujeme. Nádejné akvabely by sa mali zúčastniť náboru, ktorý organizujeme pravidelne každý september. Spravidla každý dostane príležitosť zatrénovať si u nás, ak spĺňa požiadavky na minimálny vek a zdravotný stav. Podľa nášho názoru a predchádzajúcich skúsenosti dievčatá už od veku 6-7 rokov sú mentálne aj fyzicky spôsobilé trénovať tento šport tak, ako my v Malackách zvykneme, teda v kombinácii atletiky, plávania, baletu a synchra. Pri mladších deťoch by som odporúčala využiť kurzy, ktoré sú zábavné a u detí rozvíjajú pozitívny vzťah k vode. Jeden taký prebieha súbežne s našim tréningom v sobotu doobeda v krytej plavárni Malina. Rodičia aj deti si tak môžu spraviť obraz o tom, ako trénujeme. Aktuálne informácie o náboroch nájdete vždy na našej stránke www.aquabellas.sk.

Viac v téme Rozhovor

To Top