Connect with us

Stromy a kríky na Záhorí požiera mníška zlatorítka

Spravodajstvo

Stromy a kríky na Záhorí požiera mníška zlatorítka

Stromy a kríky na Záhorí požiera mníška zlatorítka

Holé konáre, stromy úplne bez lístia. Aj takýto pohľad sa naskytne tým, ktorí v týchto dňoch prechádzajú na trase Senica-Skalica. Mŕtve stromy má na svedomí húsenica motýľa mníška zlatorítka, ktorá vo veľkom požiera zeleň drevín.

Množstvo húseníc a zdevastované stromy šokovali aj ochranárku prírody Ľubicu Krištofovú.  „Keď zožerú jeden krík, prejdú na ďalší. Stromy sú napádané už asi tretí rok – jablone sú úplne suché, minulý rok zarodili tak, že sa lámali. Zrejme ich položilo aj sucho,“ skonštatovala po nedávnej cyklotúre po okolí Senice. Riaditeľ Správy CHKO Záhorie Dušan Valachovič vysvetľuje, že mníška zlatorítka je  pôvodný druh, patriaci do čeľade mníškovité, ktoré raz za čas početne gradujú: „V Podunajskej oblasti aktuálne graduje mníška veľkohlavá, pred ktorou plánovali lesní hospodári intervenovať biologickými postrekmi. U mníšky veľkohlavej je dokázaná periodicita premnoženia približne raz za 10 rokov, u mníšky zlatorítky sa premnoženie objavuje nepravidelne.“

Správa CHKO Záhorie podľa slov D. Valachoviča nedisponuje poznatkami o súčasnom masovom výskyte mníšok: „Zatiaľ sme zaevidovali  úplne skonzumované lístie iba na hlohoch a trnkách povedľa niektorých ciest, napr. v smere Senica – Skalica. Predpokladám, že k podobnému dočasnému odstráneniu listov mohlo dôjsť aj na iných stromoch, najmä jabloniach či duboch. Výskyt mníšky zlatorítky je markantný len na malých plochách či úsekoch. Je to zapríčinené tým, že rozširovanie po krajine zabezpečuje vietor.“

Keďže samice mníšok nie sú dobrými letcami, migrujú malé húseničky. Vďaka bohatému ochlpeniu ich vietor roznáša zo stromu na strom, resp. medzi kríkmi. „Na základe takejto formy distribúcie v krajine sa mníšky zlatorítky vyskytujú hlavne v alejach, stromoradiach a kríkoch rastúcich popri cestách. Naše dreviny sú však na podobné holožery adaptované a tieto pre ne nemajú fatálny význam, znamenajú maximálne stratu na prírastku či úrode plodov,“ dodáva  D. Valachovič.

-mk-

 

Stromy a kríky napadnuté mníškou zlatorítkou. Foto: Ľ. Krištofová

 

Čítajte ďalej
Tiež sa Vám môže páčiť…

Viac v téme Spravodajstvo

To Top