Connect with us

Aktivisti iniciatívy Spolu za obchvat: Výstavba obchvatov na Záhorí nie je nereálna

Spravodajstvo

Aktivisti iniciatívy Spolu za obchvat: Výstavba obchvatov na Záhorí nie je nereálna

Aktivisti iniciatívy Spolu za obchvat: Výstavba obchvatov na Záhorí nie je nereálna

Odľahčenie dopravy potrebuje ako soľ viacero obcí a miest na Záhorí. Na obchvat netrpezlivo čaká Senica, Jablonica, ale aj Holíč či Skalica. Občania sú väčšinou už skeptickí: vysoká finančná náročnosť a pomalé tempo, akým sa u nás realizuje výstavba ciest, veľa nádeje nedávajú. Aktivisti z iniciatívy Spolu za obchvat sú však presvedčení, že výstavba obchvatov na Záhorí nie je nereálna.

„V uplynulých dňoch sme sa zúčastnili na odbornej konferencii, zameranej na národnú a regionálnu dopravu, jej problémy a návrhy riešenia. Odznelo na nej, že nie všade je nutné stavať drahé diaľnice a rýchlostné cesty, skôr je potrebné zmodernizovať cesty 1. triedy a budovať obchvaty, aby tranzitná doprava mestá a obce obchádzala,“ uviedli Erik Zámečník a Šimon Škápik. Podľa členov iniciatívypeniaze na modernizáciu týchto ciest v štátnom rozpočte sú. „Je však potrebné, aby sa ľudia ozvali, aby si ich kompetentní všimli. To nás presvedčilo, že naše snahy nie sú zbytočné a budeme v nich pokračovať,“ sľubujú.

Heslom iniciatívy je „Spolu to dokážeme“. Skupina mladých ľudí sa už asi rok snaží rozhýbať Záhorákov k činom a dosiahnuť, aby kamióny viac nejazdili po cestách našich miest a obcí. Prvým krokom bolo meranie intenzity dopravy v Jablonici, ktoré ukázalo, že obcou denne prefrčí vyše 10 tisíc áut, z toho 2400 nákladných. Ďalším krokom bolo vyvesenie bilbordu na plote medzi jablonickým kaštieľom a mostom, na mieste, kde kamióny denne stávajú v zápche. Upozorňuje na alarmujúcu situáciu v doprave i na fakt, že Jablonica na obchvat čaká už poriadne dlho. Treťou doterajšou aktivitou iniciatívy bola petícia za urýchlené vybudovanie obchvatu Jablonice.

„Naše najbližšie plány sú kontaktovať čo najskôr po voľbách ďalšie obce, cez ktoré prechádza cesta I/51, založiť občianske združenie a rozšíriť jeho pôsobnosť aj do týchto obcí,“ zdôrazňujú E. Zámečník a Š. Škápik. Členovia iniciatívy avizujú, že ak všetky ich kroky zostanú bez odozvy kompetentných, bude nasledovať verejný protest so zablokovaním dopravy.

 

Čítajte ďalej
Tiež sa Vám môže páčiť…

Viac v téme Spravodajstvo

To Top