Connect with us

Povinné čipovanie psa schvaľujú aj útulky

Spravodajstvo

Povinné čipovanie psa schvaľujú aj útulky

Povinné čipovanie psa schvaľujú aj útulky

Po prvom septembri sa útulky pre opustené zvieratá opäť o čosi viac zaplnili. Dôvodom môže byť aj novela zákona o veterinárnej starostlivosti, ktorá zaviedla povinné čipovanie psov.

Novela rieši starostlivosť o zvieratá, ich ochranu, zlepšuje evidenciu a zasahuje aj proti nelegálnym množiteľom. Zviera už nie je vec, ale cítiaca bytosť. „Naším cieľom je povinným čipovaním dosiahnuť do niekoľkých rokov stav, keď nebudeme mať preplnené útulky a stratené psy sa budú rýchlo vracať majiteľom. Vďaka povinnej identifikácii psov a ich majiteľov zasiahneme aj proti nelegálnym množiteľom,“ vysvetlila ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná.

Majitelia sú teraz povinní dať psa začipovať najneskôr do 12 týždňov od jeho narodenia. V prípade jeho predaja, resp. darovania, musí byť začipovaný ešte pred zmenou vlastníka, bez ohľadu na vek šteňaťa. Vlastník psa narodeného do 31. augusta 2018 je povinný zabezpečiť označenie psa najneskôr do 31. 10. 2019.

Nová povinnosť so sebou priniesla prvé problémy. Hoci poplatok za čipovanie môže byť maximálne 10 €, niektorí majitelia nie sú ochotní dať ani euro a radšej psa vyhodia na ulicu. „Je pravdou, že po tom, čo novela zákona vstúpila do platnosti, sa nám útulok dosť naplnil. Pribudlo najmä veľa šteniat. Aktuálne tu máme 32 psíkov – šteniatka sa nám, našťastie, podarilo dať na adopcie vďaka bratislavskej akcii „Nájdite sa!“, ktorá konala v sobotu 29. septembra,“ prezradila Frederika Péčiová zo senického útulku.

Množitelia predávajú skôr

Novela je podľa viacerých útulkov šitá horúcou ihlou a nie je koncipovaná tak, aby riešila problém množiarní. „Lehota 12 týždňov na začipovanie šteňaťa je  príliš dlhá, my by sme túto povinnosť dali už v 5. týždni veku psíka. Množiarne totiž psíkov predávajú oveľa skôr. My sme už na veterine natrafili na 4 psíkov kúpených z množiarní, a čip nemali. Čipovanie schvaľujeme, no nemyslíme si, že novela bude mať nejaký dopad na množiteľov,“ zdôraznila F. Péčiová.

Čipovaniezabezpečujú veterinári, ktorí musia psa do 24 hodín zaevidovať do Centrálneho registra spoločenských zvierat (CRSZ). Ľuďom v hmotnej núdzi zaplatí čipovanie štát. Veterinárny lekár nesmie vykonať žiadne úkony na psovi, ktorý nemá mikročip, inak mu hrozí pokuta až 20 tisíc €. Pri zmene majiteľa musí pôvodný vlastník nahlásiť tieto zmeny veterinárovi do 21 dní, rovnako do 21 dní treba nahlásiť úmrtie psa.

Foto: Túto iba 3-mesačnú fenku ktosi v Skalickom okrese vyhodil za jazdy z auta…

Čítajte ďalej
Tiež sa Vám môže páčiť…

Viac v téme Spravodajstvo

Populárne články


To Top