Connect with us

Ostrov Bali – pre Európanov ako stvorený…

Záhoráci vo svete

Ostrov Bali – pre Európanov ako stvorený…

Ostrov Bali – pre Európanov ako stvorený…

Spolupracovník týždenníka Záhorák a skúsený cestovateľ Slávo Vongrej z Borského Mikuláša ani počas tohtoročného leta nezaháľal. Opäť si obul svoje túlavé topánky a vydal sa poznávať ďalšie destinácie sveta. Tentoraz sa jeho cieľom stala Indonézia. O tom, čo videl a zažil, vám už porozpráva sám.   

V lete 2015 som bol účastníkom zaujímavej cesty ,,za hranice všedných dní“, do ďalekej Indonézie. Diaľavy sú to riadne, veď let Praha – Dubaj trvá päť a pol hodiny, a potom Dubaj – Bali ďalších deväť hodín. Indonézia je ostrovný štát v rovníkovej oblasti južnej Ázie, tvorí ju okolo 17 tisíc ostrovov. Hoci väčšinou si ľudia spomenú na najväčšie z nich – Sumatru, Jávu a Borneo, turistami najnavštevovanejší je ostrov Bali. A práve tu sme začali našu cestu. Týždeň sme strávili na Bali, týždeň na Lomboku, týždeň nám trvala cesta loďou z Lomboku na východ až po Flores. Tento zájazd som si vybral preto, lebo zahŕňal aj návštevu národného parku Komodo, kde sa dodnes zachovali a žijú tu najväčšie ,,jašterice“ sveta – varany komodské. Bolo nás desať plus vedúci, v dôchodkovom veku sme boli len traja, ostatní skôr mládež. Počasie nám prialo, bolo naozaj vynikajúce – keďže bolo práve obdobie sucha, nespadla ani kvapka, hoci nebolo vždy jasno… Stabilné teploty, okolo 28-32 stupňov Celzia, nám vyhovovali – keďže sme boli často na plážach a pri mori, mohli sme sa v morských vlnách príjemne osviežiť. Strava v týchto končinách Indonézie je založená na ryži, vajciach, rezancoch, zelenine od výmyslu sveta, kuracom mäse, rybách, ovocí a šťavách z neho. Na Bali, ktoré je oproti ostatnej prevažne moslimskej Indonézie  hinduistické, jedia aj bravčovinu. Ostrovy sú prevažne hornaté a nachádza sa na nich veľa činných vulkánov. Obyvatelia navštívených ostrovov sú väčšinou nižších štíhlejších postáv, tmaví, a zväčša usmievaví. Pôsobia príjemne, hoci viacerí turisti okúsili, že niektorí vedia byť aj dosť otravní a dotieraví.

Prečo je Bali TOP?

Prvý dotyk s Indonéziou a Bali bol príjemný. V podvečer sme pristáli na letisku miliónového hlavného mesta ostrova – Denpasar.  Z letiska nás odviezli smerom na juh na polostrov Bukit, do tichého strediska Jimbaran a kempu  Balangan Garden, kde sme prvé dni strávili výjazdmi do okolia, no najmä oddychovaním na morských plážach. Natíska sa otázka, prečo je Bali také populárne, prečo je práve ono najnavštevovanejšou destináciou Indonézie. V odpovediach by určite malo zaznieť, že už celkový charakter ostrova je pre Európanov zaujímavý. Je to exotika v tom pravom zmysle slova. Ostrov je zelený, s bujnou vegetáciou, v ktorej prevládajú viaceré druhy bambusu, kokosové palmy, banánovníky a veľa iných druhov rastlín. Kolorit krajiny dokresľuje zväčša hornatý terén so sopkami Batur a Agung, typické sú terasy ryžových polí, medzi nimi štíhle kokosové palmy a do toho zapadá množstvo posvätných miest a chrámov – na ostrove je ich niekoľko tisíc. Myslím, že je to krajina, akú okrem juhovýchodnej Ázie inde nevidíte.

Ďalším lákadlom pre turistov sú nádherné, zväčša do biela odeté piesčité pláže s rozdrobenými zvyškami koralov a lastúr, a k tomu prekrásne more s koralovými útesmi. Pre potápačov a šnorchlovačov  raj na pohľadanie! Pozor však, koralové útesy pri odlive často znemožňujú pohodlné plávanie. Ak by toto všetko ešte nestačilo, sú tu ďalšie dôvody, prečo Bali u turistov víťazí: od apríla do konca októbra tu vládne obdobie sucha, na dovolenku a spoznávanie ostrova priam ideálne počasie, kedy je slnečno a teplo, no nie sú horúčavy. Výborná gastronómia – už v úvode som spomenul, na čom sa zakladá ich strava a výživa. Aj pre nás, Európanov, je chuťove veľmi lahodná, a veľkým podielom zeleniny a ovocia aj zdravá.

Zakázané, ale populárne… 

Pozoruhodná je aj spätosť a zviazanosť hinduistického náboženstva (95 % hinduisti) s každodenným životom ľudí. Možno zovšeobecniť, že sa tu stále niečo oslavuje, ľudia denne obetujú a nechávajú dary duchom dobrým aj zlým. Ich každodenný život je skutočne zviazaný s náboženskými tradíciami a náboženským životom, takže turisti môžu bežne vidieť a zažiť rôzne obetné procesie, ceremónie či sprievody.

Počas slávností a sviatkov sa konajú populárne kohútie zápasy. Oficiálne sú síce zakázané, no keďže na ostrove je sviatkov a rozličných osláv neúrekom, aj táto zábava balijských mužov číslo jeden stále prekvitá. Veľké prútené koše na prenášanie kohútov možno vidieť takmer všade. Pri zápase sa kohúti ,,sekajú“ nielen zobákmi, ale hlavne ostrohami – malými ostrými zakrivenými ,,nožíkmi“, ktoré kohútom pred zápasom majitelia pripevnia na nohu.

Keď už sme spomenuli náboženstvo, treba povedať, že to ovplyvňuje aj umelecké vyžitie domorodcov a širokú škálu typického umenia, od tancov cez sochárstvo až po drevorezbárstvo. S náboženstvom súvisí aj množstvo chrámov a svätýň, resp. posvätných miest, ktoré som spomínal už pri charakteristike ostrova. No a čo turisti pri návšteve Bali veľmi oceňujú, je tiež fakt, že hygiena je tu na vyššej úrovni ako v mnohých iných častiach krajiny. Toto všetko považujem za rozhodujúce atribúty, pre ktoré turisti preferujú práve Bali ako najlepšiu dovolenkovú destináciu Indonézie. Treba však povedať, že v súčasnosti už prevláda trend hlavne kombinovaných pobytov a ciest, teda Bali plus ďalšie ostrovy.

imgp9302

imgp9441

imgp9457op imgp9570

imgp9578

Čítajte ďalej
Tiež sa Vám môže páčiť…

Viac v téme Záhoráci vo svete

To Top