Connect with us

Nedostatok lekárov trápi obce aj mestá

Spravodajstvo

Nedostatok lekárov trápi obce aj mestá

Nedostatok lekárov trápi obce aj mestá

Rodičia s deťmi v Zohore sa radujú – od pondelka 5. decembra začal v ich obci ordinovať pediater. Hoci je otvorenie novej ambulancie na Záhorí úspechom, problém s nedostatkom špecialistov pretrváva v regióne aj naďalej.

Začiatkom októbra po viac ako roku prišiel na Záhorie detský lekár, ktorý otvoril svoje ordinácie najprv v Sološnici a Kuchyni. Teraz majú svojho pediatra už aj v Zohore. „Bratislavská župa intenzívne a dlhodobo rieši nedostatok lekárov na Záhorí. Vďaka neúnavnej pomoci starostov a poslancov sa podarilo ordináciu všeobecného lekára pre deti a dorast rozšíriť aj o ambulanciu v Zohore,“ vyjadril sa predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo. Región bojuje najmä s nedostatkom všeobecných lekárov pre deti a dorast. Začiatkom októbra tohto roka otvoril svoje ambulancie v Kuchyni a Sološnici mladý pediater Martin Salčík, ktorý od decembra začal svoju prax vykonávať aj pre oblasť Zohor, kde je takisto veľa detských pacientov. Doposiaľ museli rodičia z tejto obce dochádzať so svojimi ratolesťami za lekárom do Malaciek či Vysokej pri Morave.

Aspoň dve hodiny do týždňa

Nedostatok ambulantných lekárov však postihuje aj ďalšie obce Záhoria, bojujú s ním napríklad v Plaveckom Štvrtku. „V súčasnosti rokujeme s detskou lekárkou Ľubicou Jenisovou, ktorá má ambulanciu vo Vysokej pri Morave. Našou snahou je, aby pani doktorka dochádzala do obce aspoň na dve hodiny do týždňa,“ prezradil starosta Plaveckého Štvrtka Ivan Slezák. V obci je približne 300 detských pacientov a tí v súčasnosti navštevujú práve ambulanciu MUDr. Jenisovej, alebo dochádzajú za lekármi do Lábu, Malaciek či dokonca Bratislavy. S chýbajúcimi všeobecnými lekármi pre dospelých v Plaveckom Štvrtku zatiaľ, našťastie, problém nemajú, okrem pediatra by však potrebovali aj zubného lekára. Stomatológ, ktorý tu ordinuje, je totiž už starší, a ak sa rozhodne zostať na dôchodku, nebude ho kým nahradiť.

Kto nahradí odchádzajúcich?

Že sa lekári do obcí nehrnú, je známou skutočnosťou, prilákať ich však nie je jednoduché ani do miest. „Registrujeme predovšetkým nedostatok zubárov, no nielen ich. Po odchode lekárov do dôchodku sa napríklad nepodarilo obsadiť psychiatrickú ani ORL ambulanciu. Radi by sme tiež zamestnali rádiológa, čo sa zatiaľ nedarí,“ uviedla pre Záhorák riaditeľka Polikliniky n. o. Senica Alena Kovačičová. Priznala, že už o pár rokov začnú chýbať aj všeobecní lekári, keďže z jedenástich sú už teraz traja v dôchodkovom veku a ďalší dvaja tento vek dosiahnu v rokoch 2017 a 2018. Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou v Skalici hľadajú v prvom rade špecialistov na interné oddelenie, gynekologicko-pôrodnícke oddelenie a pediatrické a neontologické oddelenie. „Ak nie sú špecialisti, hľadáme lekárov s čo najdlhšou praxou v danom odbore, prípadne lekárov absolventov,“ uviedla výkonná riaditeľka FNsP Skalica Renáta Kormanová. Nemocnica podľa jej slov robí nábor formou zverejnenia ponuky na svojej webovej stránke, cez úrad práce, na stránke Komory lekárov SR, na lekárskych fakultách a viacerými ďalšími spôsobmi. „Súčasný nedostatok lekárov, najmä kvalifikovaných špecialistov, hodnotím ako takzvaný generačný problém. Končí porevolučná generácia špecialistov, ktorí odišli do súkromnej sféry a v nemocniciach stále prebieha nekončiaci proces vyškolovania lekárov špecialistov, ktorý trvá 3 až 7 rokov. Mladí absolventi lekárskych fakúlt zostávajú na Slovensku len v tretinovom počte – veľká časť sa uplatňuje v Českej republike a ďalej v zahraničí, a zároveň rastú nároky i vek pacientov. Nemocnice vždy boli a budú zdrojom vzdelaných špecialistov, avšak počet mladých lekárov nie je dostatočný,“ dodala R. Kormanová.

-mk- 

 

 

Viac v téme Spravodajstvo

To Top