Connect with us

Skalica zaznamenala rekordný záujem turistov

Téma

Skalica zaznamenala rekordný záujem turistov

Skalica zaznamenala rekordný záujem turistov

Slobodné kráľovské mesto Skalica má za sebou najúspešnejšiu turistickú sezónu v histórii – za  obdobie od januára do septembra 2016 zavítalo do skalických historických pamiatok rekordných 46 589 návštevníkov! Rekordy trhala aj návštevnosť Skalických dní, ktoré si nenechalo ujsť 27 263 návštevníkov. 

Skalica sa prioritne zamerala na cestovný ruch a vďaka tomu sa výraznou mierou podieľa na záhorskom turizme. „Za posledné roky evidujeme pokračujúci nárast počtu návštevníkom mesta,“ prezradila Renáta Medňanská, vedúca skalickej Turistickej informačnej kancelárie (TIK). Svoje tvrdenie doložila konkrétnymi číslami: zatiaľ čo v roku 2004 bolo do skalických pamiatok zaznamenaných 8111 vstupov, v roku 2005 ich už bolo 19 234, v roku 2010 sa ich počet zvýšil na 28 656 a v roku 2016 dosiahol rekordných 46 589.  V porovnaní s vlaňajškom došlo k nárastu o 6005 vstupov do pamiatok. Údaje získava TIK každoročne na základe počítania a zapisovania počtu turistov sprievodcom v každej pamiatke. Záujem sa však v Skalici zvyšuje nielen o samotnú návštevu historických pamiatok, ale aj o platené sprevádzanie školenými sprievodcami, ktorí prechádzajú náročným výberom a dôkladnou prípravou. Hoci v roku 2007 bolo v pamiatkach zaznamenaných 2617 platených sprevádzaní, v roku 2016 ich už bolo 3772.

Najobľúbenejší Farský kostol sv. Michala 

Počas letnej turistickej sezóny, ktorá trvá od Trdlofestu do Skalických dní,  bolo v meste sprístupnených 13 pamiatok. „Medzi najnovšie sprístupnené pamiatky patrí paulínsky kostol a veža evanjelického kostola. V paulínskom kostole je inštalovaná expozícia „Skalica včera a dnes“, v spodnej časti veže evanjelického kostola sa nachádzajú informačné tabule o architektovi Dušanovi Jurkovičovi a jeho dielach. V Ľadovni si zasa návštevníci môžu pozrieť vinársku expozíciu miestnych vinárov a informačné banery o pestovaní hrozna a výrobe vína v Skalici,“ informuje R. Medňanská. Prezrádza, že medzi najviac navštevované pamiatky patrí Farský kostol sv. Michala, a predovšetkým jeho veža s izbou hlásnika, ktorý na tejto veži slúžil.

Informácie aj pre nevidiacich

Za dosiahnutými výsledkami je ukrytých množstvo práce, zameranej nielen na propagáciu mesta na veľtrhoch cestovného ruchu, ale aj na neustále skvalitňovanie a rozširovanie služieb pre turistov. „Najväčším lákadlom stále zostáva Turistická informačná kancelária v nových priestoroch Domu kultúry. Tieto priestory sú reprezentatívne, ponúkajú väčší komfort ako pre pracovníkov, tak aj pre návštevníkov kancelárie. Návštevníci majú možnosť zakúpiť si suveníry, vidieť figuríny s originálnymi skalickými krojmi a model mesta, či pozrieť si videá o Skalici. Ku vchodu do domu kultúry bol vybudovaný aj bezbariérový prístup, ktorý uľahčil vstup nielen pre imobilných návštevníkov, ale aj pre mamičky s deťmi,“ informovala R. Medňanská.  Ďalšou osvedčenou aktivitou sa v Skalici stali tabuľky v Braillovom písme pre nevidiacich turistov s reliéfnym obrysom pamiatky a krátkym textom, ktoré sú umiestnené v každej pamiatke, a rovnako aj QR kódy, vďaka ktorým si návštevníci zo zahraničia môžu vo svojom smartfóne vypočuť zvukové nahrávky o pamiatkach v anglickom a nemeckom jazyku.

 

 

 

Viac v téme Téma

To Top