Dilema bezdomovcov: byť opitý alebo triezvy?
Autor
V Senici žije bez strechy nad hlavou asi 15 ľudí. Mestská polícia ich počas zimy pravidelne kontroluje. „V prípade potreby sme v minulosti už viackrát týmto ľuďom poskytli pomoc pred podchladením alebo zmrznutím,“ uviedol náčelník MsP Rastislav Janák.
Bezdomovcom je v Senici k dispozícii nocľaháreň na Hurbanovej ulici, kde majú vytvorené podmienky nielen na prenocovanie, ale aj na základnú hygienu. Tak ako vo väčšine podobných zariadení na Slovensku, aj tu je podmienkou, aby bol záujemca o nocľah triezvy. Mnohí ľudia na okraji spoločnosti sú tak postavení pred dilemu – byť radšej opitý a na ulici, alebo triezvy v nocľahárni? „Ani mínusové teploty niektorých neprinútia hľadať útočisko pred zimou,“ hovorí R. Janák. Tí bezdomovci, ktorí majú priateľov, v zime často prespávajú u nich. Ďalší si robia nocľažisko pod schodiskami, vo vchodoch bytových domov, a niektorí aj v kanáloch. „V roku 2015 sme absolvovali 355 výjazdov k podnapitým bezdomovcom, ktorí budili verejné pohoršenie. Životný štýl sa výrazne podpisuje na zdraví ľudí bez strechy nad hlavou, za posledné tri roky v Senici zomrelo až sedem bezdomovcov,“ uviedol R. Janák. Prenocovanie v teple nocľahárne je pritom spoplatnené len symbolickým poplatkom, ten pre občana Senice s príjmom pod hranicou životného minima predstavuje 30 centov za noc, občan iného mesta alebo obce zaplatí jedno euro a rovnako jedno euro uhrádza aj Seničan s príjmom najmenej vo výške životného minima. V prípade silných mrazov pod -15 °C je nocľah poskytnutý bez poplatku. Ľuďom bez domova je v Senici k dispozícii aj Útulok v Zariadení sociálnych služieb, určený je občanom, ktorí sa ocitli v nepriaznivej životnej situácii a sú ochotní aktívne svoje problémy riešiť.
V mrazivom počasí aj teplé jedlo
Mesto Skalica poskytuje sociálne služby ľudom bez domova od roku 2006 celoročne, a to v Azylovom dome, ktorého kapacita je 45 lôžok, a v Nocľahárni pre mužov s kapacitou 10 lôžok. „V súčasnosti máme ešte voľné kapacity, poplatok do nocľahárne je 90 centov za noc,“ informovala vedúca oddelenia sociálnej starostlivosti a zdravotníctva skalického mestského úradu Martina Štepanovská. V Skalici je podľa jej slov evidovaných približne 31 ľudí bez domova. Sociálni pracovníci aktívne spolupracujú s mestskou políciou, pravidelne sa stretávajú a monitorujú situáciu. „Jedným z našich cieľov je presvedčiť ľudí bez domova – na ulici, aby začali sociálne služby využívať. Vieme im ponúknuť nielen teplo, posteľ a oblečenie, ale aj sociálne poradenstvo, sprevádzanie po úradoch a ľudský prístup,“ hovorí M. Štepanovská. Zároveň zdôrazňuje, že toto všetko vyžaduje ochotu spolupracovať, vzdať sa zaužívaných návykov a osobne sa podieľať na zmene a vyriešení svojej nepriaznivej sociálnej situácie, čo nie je ochotný každý. V tohtoročnej zimnej sezóne čaká na ľudí bez domova vynovená nocľaháreň, do ktorej boli zakúpené nové postele, matrace, nočné stolíky, uzamykateľné skrinky, stoly a stoličky. Mesto Skalica získalo na tieto účely dotáciu z rozpočtu Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR. „Taktiež v súčasnosti disponujeme dostatočným množstvom teplého zimného oblečenia, ktoré ľudia priniesli na základe vyhlásenej zbierky šatstva. V prípade nepriaznivého počasia a veľkých mrazov poskytujeme ľuďom bez domova jedno teplé jedlo denne a k blížiacim sa sviatkom pripravujeme tradičnú vianočnú kapustnicu, malú pozornosť a celodenný pobyt v nocľahárni,“ dodáva M. Štepanovská.
Takto žije dvojica bezdomovcov na okraji Senice: