Connect with us

Keď sa človek usmieva, svet je hneď o čosi krajší…

TOP

Keď sa človek usmieva, svet je hneď o čosi krajší…

Keď sa človek usmieva, svet je hneď o čosi krajší…

Seničan Michal Kalman alias Mišo je veselá kopa. Kedysi hrával v kapele a ozvučoval podujatia senického CVČ a domu kultúry, dnes zabáva celé Slovensko v televíznej šou Česko Slovensko má talent. Nenájdete ho ale medzi súťažiacimi, on je totiž súčasťou realizačného štábu a na javisko si „odskakuje“ vždy, keď treba asistovať v nebezpečných číslach či zabávať publikum konverzáciou s moderátormi. Z Miška sa jednoducho stáva hviezda, a určite za to môže nielen jeho humor, ale aj cieľavedomosť a vytrvalosť, s akou kráča za svojimi snami.

Ako viacero senických talentov, svoje prvé kroky k umeniu a možno aj kariére producenta si absolvoval v Centre voľného času Stonožka. Ako si spomínaš na tú dobu?

Tak na Stonožku si spomínam veľmi dobre, veď ovplyvnila moje umelecké smerovanie. Pamätám si, ako som sedel na stole dole v CVČ na chodbe a Danka Kopecká prišla, že kto chce hrať čerta v Mikulášskom predstavení. Zobrala ma, a už to bolo. Kariéra turistického krúžku, na ktorý som chodil, išla potom bokom, a začala sa kariéra amatérskeho herca, speváka, hráča na gitaru a neskôr zvukára. Čo ti poviem… Stonožka mi vlastne ukázala cestu, po ktorej kráčam doteraz. A keďže v Stonožke boli a stále sú aj rôzne súťaže, tak som sa na tých speváckych zúčastňoval aj ja, a sem tam som aj čosi vyhral, napríklad 1. miesto na POP Senica. Vlastne, keď tak teraz spomínam, práve v Stonožke som sa dal dokopy aj s mojou kapelou Applause, s ktorou sme fungovali vyše desať rokov. Stonožka skrátka bola pre mňa školou života, vyskúšal som si tu spev, divadlo, gitaru, organizovanie, ozvučovanie, a dokonca aj výučbu samotných krúžkov.

Po skončení strednej školy si založil produkčnú spoločnosť M.K.production. Aké boli tvoje predstavy o tom, čo chceš robiť?

Už počas strednej som pracoval externe v CVČ a neskôr aj v kultúrnom dome. V ČVČ som sa venoval zvukárskej práci, v dome kultúry to bola taká „všehochuť“ –  ozvučenie aj organizácia podujatí. Vedel som, že chcem stáť za organizovaním koncertov a rôznych akcií, takže po škole som si založil produkčnú firmu, aby som sa mohol rozvíjať ďalej sám a niekam to celé nasmerovať. Vo firme sa venujem TV produkcii a rôznym akciám na kľúč. No a keďže hudba je moja srdcovka a veľmi ma baví, založili sme spolu s Braňom Fojtlínom aj nahrávacie štúdio, kde sa venujeme hudobnej produkcii a odovzdávame ďalej naše skúsenosti, ktoré sme rokmi nazbierali.

V súčasnosti máš za sebou prácu na viacerých veľkých televíznych projektoch, napríklad X Factore či niekoľkých ročníkoch súťaže Česko Slovensko má talent, ktorá práve teraz beží na TV JOJ. Ako si sa k týmto zaujímavým príležitostiam dostal?

To, ako som sa dostal k tejto práci, je tiež taká story J. Pracoval som v senickom dome kultúry, ale zistil som, že to nie je to pravé orechové, čo by som chcel robiť navždy. V kapele Applause sme mali zvukára Stana Parízka, ktorý mi dohodil pohovor v jednej ozvučovaco-osvetľovacej firme v Bratislave. A tam to vlastne celé začalo. Hneď po skončení školy som v spomínanej spoločnosti začal pracovať, na maturitu som si prakticky len odbehol. Môj prvý veľký projekt, na ktorom som sa mohol podieľať ako technik, bola druhá séria šou Superstar. Potom som pracoval na projekte DeFacto, čo bola politická talkšou, a tam som sa dostal do produkčnej firmy, ktorá vyrába programy, ako Česko Slovensko má talent či X factor. Začínal som ako asistent produkcie na relácii Modré z neba, a postupne som sa dostal až k pozícii asistent réžie a pódiový manažér. Táto práca je náročná na čas aj na psychiku, hlavne, keď sa šou vysiela naživo. Všetko musí sedieť na stotinu sekundy. Mám na starosti rekvizitárov, ktorí sa na mňa maximálne spoliehajú.  A spolieha sa aj režisér, že všetko bude na svojom mieste, a všetko bude fungovať tak, ako má. Divákovi sa možno zdá, že cez reklamu, ktorá má osem minút, sa všetko v pohode stihne, v tej sále ale reklama ubehne neuveriteľne rýchlo, ako keby mala len minútu. Musím však povedať, že ma to všetko veľmi baví, sú to pre mňa zaujímavé výzvy…

V šou Česko Slovensko má talent nie si len ten, kto stojí kdesi v pozadí. Najskôr si sa pravidelne objavoval v záberoch pri ozvučovacej technike, a teraz už dokonca asistuješ moderátorom a vystupuješ na javisku…

Ono sa to začalo, myslím, už v prvom ročníku tejto súťaže, keď sme urobili nejaké fóriky s vtedajšími moderátormi Pycom a Jakubom Prachařom. A potom sa to už postupne nabaľovalo. Keď človek vidí toľko vystúpení, získava inšpiráciu, ktorú následne aj zužitkuje. Pyco s Jakubom si spravili zo mňa „zvieratko“, ktoré kŕmili gumenými cukríkmi, a tuším v treťom ročníku mi dali slobodu a vypustili ma do prírody J. Ja som za každú srandu, takže už aj samotní scenáristi niektoré scénky vymýšľajú tak, aby do nich zakomponovali aj mňa. Režisérovi to nevadí a mne veru tiež nie. Všetko beriem s humorom a baví ma to, inak by som to nerobil. Aj keď, to tohtoročné rezanie uhoriek v mojich rukách motorovou pílou rakúskeho účinkujúceho Mr. Extreme nebolo práve najpríjemnejšie a nebolo mi pri ňom všetko jedno. Ale dal som to, a malo to úspech. Reakcie ľudí na moje výstupy sú pozitívne, páči sa to aj televízii. Potom je vtipné, keď prídem na nejaký úrad, a tam mi úradníčka s úsmevom na tvári povie, že mi to ako „baletke“ veľmi pristalo. Deti sa so mnou fotia a ja sa z toho teším. Dokonca mám už aj svoje vlastné podpisové karty. Keďže som sa stal akýmsi maskotom talentovej šou, založil som si svoj Fanpage na Facebooku a Instagrame ako Mišo z Talentu. Za každý lajk budem vďačný J.

Pri realizácii takého veľkého projektu, ako Česko Slovensko má talent, určite nie je núdza o rôzne kuriózne situácie. Spomínaš si na nejaké?

Spomínané rezanie uhoriek bola asi najnebezpečnejšia vec, ktorú som vyskúšal. No zážitkov mám naozaj veľa. Pamätám si, ako sme mali súťažiacich s ohňovou šou v živom prenose a jednému človeku počas čísla vzbĺkol kostým na chrbte. Vbehol do zákulisia, aby ho uhasili, a vtipné bolo, ako profesionálne sa zachoval zákulisný kameraman – namiesto toho, aby začal hasiť, radšej všetko točil. Adrenalínom je napríklad aj to, keď si diváci doma pozerajú dokrútku o súťažiacom a rekvizitári nestíhajú doniesť všetky rekvizity na pódium. Ja po nich kričím a odpočítavam posledné sekundy, a  zrazu sme už naspäť strihnutí v sále a rekvizitári sú ešte stále na pódiu a tvária sa neviditeľne. A asi „najlepšie“, čo sa vám môže stať, že máte posledné sekundy reklamy a porotca nie je na svojom mieste za stolom. Obleje vás studený pot – vtedy sú to tie pravé „fofry“, keď 100-členný štáb hľadá porotcu… Samozrejme, že sa to nakoniec stihne. Na záver ešte jedna vtipná príhoda: výborne sme sa pobavili, keď sa pán Patrovič – obľúbená stálica medzi účinkujúcimi – dohadoval s orchestrom, aby mu tú pesničku zahrali o tón nižšie, a netušil, že orchester bol iba ako kulisa a hudba išla z cédečka…

Pri svojej práci sa stretávaš s mnohými celebritami a hviezdami šoubiznisu. Ako na teba pôsobia? Máš medzi nimi aj priateľov?

Hviezdy šoubiznisu? Sú to úplne normálni ľudia, ako všetci ostatní. Tiež majú svoje muchy a nálady. Keď s nimi robíte dlhé roky, ako napríklad ten Talent, ste už ako taká veľká rodina. Poznáte navzájom ich blízkych, radosti aj starosti. Myslím si, že vychádzame celkom dobre ako s moderátormi Juniorom a Marcelom, tak aj s porotcami – navzájom si dôverujeme, to už k tejto práci patrí. Šoubiznis je drina, dnes vás ľudia poznajú a zajtra už nemusia. Náročné je to najviac v tom, že vás ľudia sledujú – to je, samozrejme, super, pretože o vás majú záujem, ale musíte si zároveň dávať veľký pozor, pretože raz urobíte chybu, a je po všetkom. Taká je daň celebrít ich sláve, no mňa sa to, našťastie, zatiaľ až tak netýka. Ja sa zabávam spolu s ľuďmi, mojou cieľovou skupinou sú deti a tínedžeri – chcem byť skrátka večné dieťa… J.

Máš pri takom pracovnom vyťažení čas zavítať aj do Senice? Ako relaxuješ?

Do Senice chodím často, veď tam mám maminu, kamarátov, nahrávacie štúdio… Utekám však do Senice aj pred zhonom Bratislavy a televíznej práce. Relaxom je pre mňa úplne vypnúť mimo ľudí, a možno sa mnohí budú čudovať, výborne sa mi to darí pri telke na gauči. Alebo potom v štúdiu pri nahrávaní dobrej muziky. Relaxom bola pre mňa napríklad aj kapela Applause, preto sa pohrávam s myšlienkou založiť nejaký nový projekt. Uvidíme, ako to dopadne, lebo toho času je naozaj málo…

Čo všetko ťa čaká v najbližšej dobe?

V prvom rade sú to živé prenosy šou Česko Slovensko má talent, a v decembri by som chcel začať točiť svoj vlastný projekt, v ktorom budem, samozrejme, v hlavnej úlohe ako Mišo z Talentu. Vidieť ho bude možné na internete, na YouTube a na Facebooku. Zatiaľ neprezradím viac, ale keď sa to podarí, bude to sranda. No a ešte stále čakám, kým mi niekto zavolá a obsadí ma do nejakého filmu, seriálu či reklamy, prípadne ako moderátora oblečeného za baletku J. Z televíznych projektov by som ešte spomenul kuchársku šou TV JOJ – v niekoľkých jej častiach by som sa mal ukázať na jar. Veľmi sa teším, že ma ľudia sledujú a zabávajú sa, veď kvôli nim to robím. A musím povedať, že sa zabávam spolu s nimi, pretože keď sa človek usmieva, svet je hneď o čosi krajší…

img_4756

img_4060

org-_portret

Viac v téme TOP

To Top