Connect with us

Majú druhú najvyššiu kostolnú vežu na Záhorí?

Spravodajstvo

Majú druhú najvyššiu kostolnú vežu na Záhorí?

Majú druhú najvyššiu kostolnú vežu na Záhorí?

Obec s veľkou históriou, aj prijateľnou súčasnosťou. V Gajaroch sa narodil významný maliar Dominik Skutecký, spisovateľ Štefan Graf, aj herečka Terézia Hurbanová – Kronerová. Široko-ďaleko je známy Gajarský Fičák Fest a Folklórny súbor Sunečnica – Sunečník. Ako sa žije v dedine s vyše tritisíc obyvateľmi, nám priblížil starosta Gajar Ing. Bc. Martin Rybecký (40).

Ako vznikol názov vašej obce, ktorý môže pripomínať aj hudobný nástroj? Býva v obci veľa hudobníkov?

Prvá zmienka o Gajaroch je z roku 1377. Nazývali sa Gaywar, v ďalších rokoch Gayar, Gayary, Gairing… Z uvedeného prehľadu vidíme, že od počiatku v názve našej obce figuruje nemecký koreň „gaier“, čo je v preklade do slovenčiny „sup“. Keď sa Gajary stali trhovým mestečkom, pripojili si k slovu Gaier slovo ring – námestie, z čoho vzniklo nemecké Gairing a z toho potom Gajary. V roku 1667 získali Gajary trhové privilégiá a stali sa dôležitým zemepanským mestečkom. O rozvinutom obchode na tomto úseku hovorí aj stará františkánska kronika. V obci funguje od roku 1956 Folklórny súbor Sunečnica-Sunečník, ktorý sa pôvodne volal Družba.

K vašim najslávnejším rodákom patrí legendárny slovenský maliar Dominik Skutecký, spisovateľ Štefan Graf, aj herečka Terézia Hurbanová – Kronerová, manželka nezabudnuteľného Jozefa Kronera a mama herečky Zuzany Kronerovej. Ako si ich v obci pripomínate?

Podľa známeho akademického maliara Dominika Skuteckého máme pomenovanú ulicu a na dome, v ktorom sa narodil, sa nachádza pamätná tabuľa. Spisovateľ Štefan Graf má tiež v obci svoju ulicu. Po herečke Terézii Hurbanovej – Kronerovej nemáme v obci zatiaľ pomenované nič. Naším rodákom je aj maliar Štefan Orth, ktorý aktuálne pôsobí ako pedagóg Základnej umeleckej školy v Senici. Nemožno však zabudnúť ani na Maxa Adlera, ktorý sa v Gajaroch narodil v roku 1863. Bol to rakúsky hudobný pedagóg, študoval u Jakuba Donta na viedenskom konzervatóriu, kde následne aj pôsobil. Je autorom učebníc pre hru na husle a klavír. Zomrel vo Viedni.

Navštevujú pozostalí po týchto umelcoch Gajary ?

Podľa mojich informácií k nám chodieva len Zuzana Kronerová, ktorá má v Gajaroch vzdialenú rodinu.

Do Gajár sa sťahujú aj mnohí Bratislavčania, ktorých láka príroda, ticho a čistý vzduch. Máte pre takýchto záujemcov ešte nejaké voľné pozemky?

Bohužiaľ, s pozemkami je tu dosť veľký problém, nakoľko nás vo veľkej miere ovplyvňuje pôsobenie spoločnosti Nafta,  a. s., s množstvom svojich prevádzok a zariadení a ich ochrannými pásmami.  Druhým problémom je veľa nevysporiadaných pozemkov v správe Slovenského pozemkového fondu, kde by bola možná výstavba. V neposlednom rade sa v okolí obce nachádza chránené vtáčie územie.

Spolupracujete s niektorým mestom alebo obcou na Slovensku alebo v susednej Českej republike?

Ako obec zatiaľ nie, ale takúto spoluprácu rozvíjajú niektoré naše občianske združenia, ako sú TJ Sokol Gajary, DHZ Gajary, či FS Sunečnica – Sunečník.

Vo vašej obci sa konajú viaceré zaujímavé kultúrne aj  spoločenské akcie. Ktoré by ste vyzdvihli?

Gajarský Fičák Fest sa každý rok koná okolo 15. septembra. Názov podujatia je odvodený od výstavy historických motoriek a automobilov. Podujatie má sprievodný program, ako je Výstava ovocia, zeleniny a kvetov organizovaná Základnou organizáciou Slovenského zväzu záhradkárov Gajary, súťaž Gajarský silák (strongmani – ťahanie kamióna, prevracanie 400 kg pneumatiky, atď.) a celodenný hudobný program, zakončený oldies party. Gajarský Kovian MTB maratón sú vytrvalostné preteky horských bicyklov v oblasti Gajarských lesov, lúk, pieskovísk a Pomoravia. Tento cyklomaratón, ktorý sa koná okolo 20. septembra,  je jedným z pretekov, ktoré na nespevných lúčnych a lesných cestách pri riekach Morava a Rudava a na pieskovom teréne dokonale preveria fyzická zdatnosť registrovaných aj neregistrovaných pretekárov. Vojenská akcia pod názvom Hranica sa koná posledný augustový víkend. Organizátorom je KVH PS Záhorská Ves v prístavisku Gajary. Sprievodným programom zrazu vojenských historických vozidiel je sprístupnenie bunkrov, komentované prehliadky, spanilá jazda, aj kynologická ukážka.

Máte v obci originálnu gastronomickú špecialitu?

V spomienke pána Hujsu na prázdniny, ktoré prežíval u starých rodičov v Gajaroch, sa spomína typické miestne múčne jedlo tých čias – krupicová taška. Niektoré staršie gazdinky nám potvrdili, že túto špecialitu poznajú, no tie mladšie už o nej veľa nevedia. V čom spočíva tajomstvo gajarskej tašky do mlieka? V  krupici, škorici, mlieku a ceste, ktoré týmto komponentom vytvorí spomínanú „tašku“. Toto jedlo sa podávalo ako druhý chod k hustým polievkam. Pripravovalo sa na sladko, aj na slano.

Starostom ste druhé volebné obdobie. Prečo ste sa rozhodli kandidovať?

Hneď po skončení vysokej školy som sa zaujímal o lokálnu politiku a zapájal som sa v obci do činností rôznych občianskych združení. V roku 2010 som prvýkrát kandidoval za poslanca obecného zastupiteľstva, ktorým som sa stal vo volebnom období 2014-2018. V roku 2014 som prvýkrát kandidoval aj za starostu, ktorým som sa stal o štyri roky neskôr.

Keby som prišiel do Gajár ako turista, ktoré tri veci by ste mi ukázali, na ktoré ste hrdý?

Určite už z diaľky by ste si všimli náš barokový rímskokatolícky Kostol Zvestovania Pána z roku 1680, ktorý by mal mať, aspoň podľa našich informácií,  druhú najvyššiu vežu na Záhorí, hneď po šaštínskej bazilike. Zaujímavé je aj prístavisko na rieke Morava so zrekonštruovanými bunkrami z 2. svetovej vojny, ktoré fungujú ako múzeá.  Po dohode so správcom je možná ich obhliadka aj s prednáškou.

Nielen prácou je človek živý, takže ako relaxujete? Športovaním alebo pri dobrej knihe či hudbe?

Vzhľadom na vyťaženosť už len v kruhu rodiny. Predtým, než som sa stal starostom, som pôsobil aj ako futbalový rozhodca, kontrolór Slovenského florbalového zväzu, či predseda záhradkárov v obci. V neposlednom rade som členom TJ Sokol Gajary, s ktorým som sa ako cvičenec v roku 2018 zúčastnil na Všesokolskom zlete v Prahe. Na otváracom ceremoniáli som na ňom za slovenskú výpravu niesol zástavu.

Čo čaká Gajary v najbližšej, ale aj vzdialenejšej dobe?

Ťažko povedať v dnešnej situácii, keď sa všetko mení zo dňa na deň… Projektujeme rekonštrukciu športovísk v rámci areálu základnej školy, s realizáciou v roku 2026. Máme schválený projektový zámer a financie vo výške 450-tisíc  €. Chceli by sme dokončiť kanalizáciu, aby sme mali odkanalizovaných 95 %  obce, čakáme na vhodnú výzvu pre dotáciu. Ak nám to financie dovolia, tak by sme chceli postupne zvyšovať energetickú efektívnosť obecných budov.

Jozef Kollár

Foto: archív obce Gajary

Čítajte ďalej
Tiež sa Vám môže páčiť…

Viac v téme Spravodajstvo

To Top