Connect with us

Kvások jej zmenil život, ona ho teraz mení iným

Rozhovor

Kvások jej zmenil život, ona ho teraz mení iným

Kvások jej zmenil život, ona ho teraz mení iným

Naty Žúreková Štefková je foodblogerka, výživová poradkyňa a športová dietologička. Miluje jedlo, ktoré je zdravé, a pritom zároveň aj chutné. Jej srdcovkou sa stal kvások – základ pečenia, ktorý v minulosti nechýbal v žiadnej domácnosti. Keď objavila jeho vynikajúce účinky na zdravie človeka, rozhodla sa dať o nich vedieť aj ostatným. Dnes učí, že niet nad domáci kváskový chlebík, pečivo či koláče. 

Bolo varenie a pečenie odjakživa vaším koníčkom?

Jasné, v kuchyni sa dialo pre mňa vždy niečo zaujímavé. Moja starenka, ako sme ju volali, ma volala k práci a jej neúnavná trpezlivosť odpovedať na moje otázky ma fascinovala. Vždy pripojila nejaký príbeh zo svojej mladosti a zažívali sme spolu veľa radosti a pohody v kuchyni. Ona robievala skôr koláče a múčne varené jedlá. Moja maminka tá ma zasa formovala v oblasti chleba. Aspoň raz do týždňa upiekla domáci chlieb, na ktorého chuť nikdy nezabudnem. Obe tieto ženy ma učili k láske k domácemu a ku kvalite. To sú pevné základy, na ktorých som mohla začať stavať svoje pečenie. Alebo to možno boli základy, vďaka ktorým som to v kuchyni nevzdala, pretože začiatky mojej kuchynskej kariéry boli dosť kritické.

Vaši priaznivci vás veľmi milo prezývajú „kváskovačka“. V centre vašej pozornosti totiž stojí kvások, ktorý vám vraj zmenil život. Ako ste ho objavili a čo sa vlastne stalo?

No veru, akosi mi to pomenovanie prischlo. Bola to náhoda. Vlastne, na náhodu neverím, skôr si myslím, že to tak malo byť. Aj keď to bola láska na prvé pečenie, moja kvásková cesta bola dosť strastiplná. Už ako adolescent som začala mať problémy s pankreasom, čo ma priviedlo k zamysleniu sa, ako dokáže strava ovplyvniť naše zdravie. Zmenila som životný štýl, prestala som nútene jesť mäso a veľa študovala o strave. Neskôr, už ako matka troch detí, ktorých sužovali alergie a ekzémy, som nevedela,, čo mám ešte vynechať či doplniť do stravy, aby sa náš zdravotný stav aspoň zlepšil. A vtedy to prišlo – náhodne (alebo skôr cielene?) som našla článok o kvásku a jeho benefitoch. Našla som tam všetky naše problémy a pochytila ma panika, prečo ešte nekváskujem?! Veľa som si čítala, pýtala sa a keď som konečne držala v rukách kvások, pochytila ma panika číslo dva: čo ja s ním mám robiť? Milión otázok, pri ktorých mi napadlo len jediné rozvážne riešenie – dať ho do chladničky, kde ma očká. Po štyroch dňoch vnútorného boja som si povedala, že nemám čo stratiť. Upiekla som chlieb, ktorý vôbec nevyzeral príťažlivo. Ale bol môj a bol chutný. Keď si aj deti pochvaľovali, vedela som, že toto je moja cesta. Pomaly ustupujúce prejavy ekzémov, alergií a celkové posilnenie imunity ma motivovali, aby sa z kváskovania stal môj životný štýl.    

Mnohí začínajúci „kulinári“ považujú prácu s kváskom za zložitú. Ako to prebiehalo u vás?

Začiatky boli skôr katastrofálne, ako hrozné. Nemala som žiadne jednotné informácie. Na fórach mi desať ľudí napísalo desať rôznych odpovedí. Bola som veľmi zmätená. Asi len postupné zlepšovanie zdravotného stavu ma motivovalo nehodiť flintu do žita. Na všetko som si prichádzala postupne sama. Nevedela som, že cesto treba zmotať, aby sa nepopraskalo. Kedy je ten správny čas dať chlieb piecť, ako správne miesiť, aby som upiekla chlieb „balón“ a mnohé ďalšie otázky mi zodpovedalo len neustále opakovanie a skúšanie. Ešteže som sa nenechala odradiť.

Kvások sa pre vás stal veľkou láskou. Čo dnes z neho pečiete a v čom vidíte jeho prednosti? 

Kvások mi naozaj zmenil život. Používam ho všade tam, kde chcem cesto naplniť bublinkami. Nie sú to len chleby. Je to aj pečivo, koláče, bábovka, muffiny, langoše, pizza, tyčinky či torta. V lepkovej aj bezlepkovej verzii. Jeho prínos je naozaj veľký. Nenafukuje, takže som si mohla dopriať aj po pôrode čerstvé pečivo. Je úplne bez prídavných látok. Chuť kváskových produktov je lepšia, výraznejšia, plnšia. Vďaka nižšiemu glykemickému indexu je vhodný pre diabetikov.  Podporuje peristaltiku čriev, upravuje teda naše trávenie, čistí črevá a tým aj prispieva k lepšej využiteľnosti vitamínov a minerálov. Kváskové produkty sú stráviteľnejšie, nezaťažujú náš organizmus. Nemáte teda ten známy pocit ťažoby na žalúdku. Ľudia kvások vyhľadávajú aj pre jeho schopnosť „nabúravať“ zložité štruktúry lepku a rozkladať kyselinu fytovú, ktorá viaže na seba dôležité minerály. Geniálne na kvásku je, že aj bez konzervantov vydrží kváskom prekyprený produkt čerstvý aj sedem dní. Kvások má v tejto dobe len jednu nevýhodu – čas. My v uponáhľanej dobe máme akosi pocit, že kváskovanie nie je pre nás, pretože by nám to zhltlo aj posledný voľný čas a stali by sme sa otrokmi. Je to však len vidina, ktorá nás chce odstrašiť od toho dobrého. Kváskovať a oslobodiť sa od pekární sa dá aj popri práci, rodine a domácnosti. Existujú tipy a triky, vďaka ktorým je kváskovanie relax a radosť.

Vašim želaním je, aby bol kvások v každej rodine, ako kedysi. Svoje rady ste zhrnuli v knihe a robíte aj ďalšie aktivity…        

Áno, kvások bol naozaj kedysi v každej rodine. Dokonca bol tak cenený, že keď sa dievča vydávalo a odchádzalo z domu, dostalo od mamy trochu z kvásku, aby sa vedelo postarať o to najzákladnejšie v rodine – chlieb. Štýl života na základe motta „Čas sú peniaze“ však kvások rýchlo vytlačil do úzadia. Pre nás veľká škoda. Preto sa snažím osvetou navrátiť do domácností to, čo bolo kedysi samozrejmé: kváskovanie. Sprvu som si založila blog www.chutodnaty.eu, kde som písala svoje recepty, tipy a triky pre ľudí, ktorí ma začali čoraz viac kontaktovať, aby som im poradila. Časom som pochopila, že niekedy je lepšie jedenkrát vidieť, ako stokrát počuť, a začala som robiť kurzy kváskovania. Kurzy sú rozdelené na viaceré typy pre začiatočníkov aj pokročilých, ktorí chcú vychytať v kváskovaní muchy a doviesť ho tak k dokonalosti. Aby bolo kváskovanie jednotné, ľahko pochopiteľné a dostupné pre každého rozhodla som sa svoje skúsenosti s kváskom zhrnúť s Danielou Rau do knihy Kváskovanie – Recepty z kvásku. Okrem teoretických a náučných informácií sa v knihe nachádza aj 65 receptov upečených, uvarených alebo usmažených pomocou kvásku v lepkovej i bezlepkovej verzii. Kniha sa stala veľmi rýchlo bestsellerom a ľudia ju nazývajú aj ako encyklopédia kváskovania.

Váš hlad po informáciách o potravinách a jedle a ich účinkoch na ľudský organizmus spôsobil, že ste pôvodné povolanie vymenili za iné. Čomu sa venujete?

Je to tak. Niekedy sa oplatí byť zvedavá. Pôvodne som pani učiteľka. Neskôr sa zo mňa stal výživový poradca a športový dietológ, presne pre tú moju zvedavosť. Ako dokáže strava ovplyvniť naše zdravie, ako funguje naše telo… Som detailista. Mám rada jasne pochopené veci do bodky. To, čo ma napĺňa šťastím a čo beriem ako svoje povolania, je moja rodina – manžel a tri deti. To je moja práca aj moje hobby. Ostatné dotvára môj život.      

 

 

Čítajte ďalej
Tiež sa Vám môže páčiť…

Viac v téme Rozhovor

To Top