Connect with us

Dá sa poraziť cholesterol bez liekov?

Spravodajstvo

Dá sa poraziť cholesterol bez liekov?

Dá sa poraziť cholesterol bez liekov?

Určité množstvo cholesterolu je pre telo potrebné. Nepriateľom sa stáva až v momente, keď prekročí neúnosné limity. Zvýšenou hladinou cholesterolu trpí každý tretí Slovák, avšak iba malé percento z nás si uvedomuje ďalšie riziká vyplývajúce z jeho vysokej hladiny. Dobrou správou však je, že prírodné látky saponíny môžu pomôcť pri znižovaní hladiny cholesterolu.

 

Príčinu zvýšeného cholesterolu treba hľadať v zlej životospráve alebo genetike. Rizikovými faktormi sú fajčenie, nadváha, stres, málo pohybu alebo nevhodná strava. Zanesené cievy môžu spomaliť prúdenie krvi a tým aj činnosť orgánov, ako napr. srdca či obličiek. Znižuje sa aj rýchlosť fyziologickej likvidácie cholesterolu, môže stúpnuť krvný tlak, čo predstavuje napr. riziko vzniku infarktu či náhlej mozgovej príhody.

Zníženie cholesterolu podporte zmenou životného štýlu

Ak máte nadváhu, pravidelný pohyb bude vhodným prostriedkom na schudnutie a nižšia váha by mala hladinu cholesterolu ovplyvniť iba pozitívne. Obmedzte príjem tukov a cukrov. Jedzte viac ovocia, strukovín a zeleniny. Vylúčte červené mäso obsahujúce vysoké množstvo nasýtených tukov a nahraďte ho chudým mäsom alebo rybami.

Prestaňte fajčiť a menej sa stresujete. Výskumy hovoria, že fajčenie môže viesť k vysokým hladinám cholesterolu. Chemikálie v cigaretovom dyme môžu tiež spôsobiť, že cholesterol v cievach sa stane lepkavejším a poškodí výstelku krvných ciev: „V cigaretovom dyme sa nachádzajú polycyklické aromatické uhľovodíky, ktoré sa vnikajúc do pľúcnych alveol dostávajú hlboko do pľúc, ale aj ďalej do rôznych orgánov a podstatne zvyšujú povrchové napätie na stenách ciev a tým aj usádzanie rôznych elementov na ich steny, ako cholesterol, bilirubín, kyselina močová a iné látky.“ hovorí MUDr. Oto Sova, CSc., slovenský vedec a biochemik.

Prírodné saponíny z yukky

Saponíny sú výťažky z rastlín, ktoré prispievajú k zdraviu ciev a môžu znižovať cholesterol. Bežne sa saponíny nachádzajú v strukovinách, bylinkách, zelenine, ako napr. v špargli, hrachu alebo aj v červenom víne, ide však o veľmi nízke dávky. Väčšie množstvá saponínov sa extrahujú z iných prírodných zdrojov. „Najvyšší obsah saponínov má palma Yucca shidigera, ktorá rastie v púšťach Utahu. Darí sa jej na slnku, ale aj v mínusových teplotách. Je veľmi odolná a znesie teploty od -15 do +50 °C,“ dopĺňa MUDr. Sova.

33-ročný výskum saponínov na Slovensku

K prírodným saponínom z yuccy sa MUDr. Oto Sova, CSc., autor 49 patentov a držiteľ striebornej medaily SAV za zásluhy v biologických vedách, dostal v roku 1993. O saponínoch napísal tri monografie, 20 vedeckých publikácií a predniesol do 800 prednášok.

Výsledkom jeho dlhoročného výskumu saponínov je výživový doplnok DIAMOND YACCA doctor sova®, ktorý okrem toho, že napomáha zbavovať cievy od škodlivých sedimentov, akým je napr. cholesterol, prispieva aj k prečisteniu lymfy, nervov a všetkých orgánov tela, čím podporuje celkové zdravie človeka. „Za DIAMOND YACCA doctor sova® nestojí žiadna náhoda, žiadne kopírovanie, ale tvrdá, niekoľkoročná práca,“ dopĺňa doktor Sova.

 

Ako pôsobia saponíny v cievach?

Saponíny v porovnaní s liekmi nepôsobia chemicky ani biologicky, ale fyzikálne. Sú zaraďované do skupiny tzv. funkčných potravín podporujúcich prirodzené vylučovanie škodlivých látok a sedimentov z tela von. Pracujú spôsobom znižovania povrchového napätia v cievach celého organizmu,  t. j. aj na slizniciach orgánov, robia ich povrchy klzkými a pomáhajú z nich odstrániť všetky škodlivé sedimenty.

Saponíny sa v organizme s ničím nezlučujú, ani nič nerozlučujú, iba znižujú povrchové napätie na stenách ciev, nervov a orgánov, čím dosahujú to, že sú klzkejšie a napomáhajú tomu, že rôzne látky sa na nich nemôžu usádzať a tieto plochy postupne opúšťajú a rozpúšťajú sa v krvi či lymfe,“ vysvetľuje doktor Sova. Jeden typ saponínov v DIAMOND YACCA doctor sova® pení, celý proces by sme tak mohli prirovnať k umývaniu špinavých hrncov saponátom.

 

 Zrealizovaný výskum – cholesterol a saponíny

To, že saponíny napomáhajú vylúčiť škodlivé látky a sedimenty z tela von, potvrdil aj jeden z mnohých uskutočnených výskumov: „Päť rokov sme monitorovali skupinu 64 ľudí, ktorí trpeli vysokým krvným tlakom a vysokými hodnotami cholesterolu a triglyceridov, išlo o 50 % mužov a 50 % žien. Asi po troch týždňoch užívania saponínov po dve kapsule denne došlo k poklesu hladiny triglyceridov takmer k norme. Asi po 6-tich týždňoch však došlo k vzostupu cholesterolu a aj vápnika v moči. Vápnik pochádzal ale z cholesterolu, nie z kostí. Za ďalších 8 -10 týždňov začal postupne cholesterol a aj vápnik v moči klesať a ustálil sa k norme. Po 12 -16 týždňoch došlo aj k poklesu krvného tlaku. U pozorovaných sa následne pomaly vysádzali ošetrujúcim lekárom lieky a tí sa stali vernými užívateľmi DIAMOND YACCA doctor sova®,“ opisuje svoje výskumy MUDr. Oto Sova, CSc.

Patentovaná výroba

DIAMOND YACCA doctor sova® sa vyrába autofokusáciou opísanou v americkom patente MUDr. Sovu č. 5,256,269. Pri autofokusácii dochádza k deleniu saponínov z yukky na steránové a terpénové čistým elektrickým prúdom, bez použitia chémie. Delenie je potrebné na to, aby sa následne dva druhy saponínov zmiešali v správnom pomere, pretože steránové saponíny pôsobia v tráviacom trakte a terpénové v cievach a lymfe. DIAMOND YACCA doctor sova® tak napomáha odstráneniu škodlivých látok a sedimentov nielen z krvi, ale aj z celého tela, keďže každá jedna bunka je zásobovaná cievami.

DIAMOND YACCA doctor sova® má kontrolované zloženie vyvinuté na vedeckom základe. Nesie ochrannú známku a je certifikovaná.

 Výživový doplnok DIAMOND YACCA doctor sova® kúpite na www.doktorsova.sk.

 

Čítajte ďalej
Tiež sa Vám môže páčiť…

Viac v téme Spravodajstvo

To Top