Connect with us

Zrážky s diviakmi sú skôr raritou

Spravodajstvo

Zrážky s diviakmi sú skôr raritou

Zrážky s diviakmi sú skôr raritou

Senickí policajti evidujú od začiatku roka viacero nehôd, pri ktorých vodičom nečakane vošla do cesty lesná zver. V zimnom období sú časté predovšetkým strety s danieliou  a srnčou zverou, zraziť sa s diviakom je skôr raritou.

„Diviaci sú nočná zver, cez deň oddychujú v lesných húštinách a v noci hľadajú potravu. Ak ju nenájdu v lese, môžu sa vybrať na pole, predovšetkým do kukuričnísk,“ uviedol tajomník Regionálnej organizácie Slovenského poľovníckeho zväzu v Senici Jozef Bachratý. Keďže k stretu s čriedou diviakov prišlo v skorých ranných hodinách, je pravdepodobné, že zver sa vracala z paše. Natrafiť na ceste na diviakov však nie je ani zďaleka tak časté, ako v prípade raticovej zveri. Tá sa hlavne ku koncu dlhej a mrazivej zimy zvykne pohybovať v blízkosti cestných komunikácií, kam ju láka posypová soľ, ktorou cestári roztápajú sneh. „Polícia preto upozorňuje vodičov, aby boli najmä pri prejazde úsekov, označených príslušnou dopravnou značkou, v strehu a predovšetkým v ranných a večerných hodinách možný stret so zverou predvídali,“ hovorí krajská policajná hovorkyňa Mária Linkešová. Podľa tajomníka RgO SPZ Jozefa Bachratého k najrizikovejším úsekom patria cesty Senica – Jablonica a Senica – Holíč, pričom najčastejšie ku kolíziám s lesnou zverou dochádza v časti od motorestu Havran do Radošoviec, kde je migračná trasa Malých Karpát pre danieliu zver.

Obdobie núdze trvá

Tohtoročná zima je pre lesnú zver mimoriadne náročná, pre dlhotrvajúci sneh a mráz trpí hladom. Zmierniť kruté podmienky sa snažia poľovníci, ktorí zver pravidelne prikrmujú. „Obdobie od 20. januára do konca februára je Lesným úradom vyhlásené za obdobie núdze. Rozumejú sa pod ním podmienky, kedy zver začína mať nedostatok potravy a preto ju treba prikrmovať a zásobovať živinami,“ vysvetľuje J. Bachratý. Organizmus zveri je podľa jeho slov uspôsobený prijímať v zime potravu s nižšími energetickými hodnotami, prikrmuje sa teda predovšetkým senom, silážou a senážou, jadrovým krmivom len v menšom množstve. V období núdze tiež platí zákaz lovu zveri na vnadiskách.

foto: J. Húšek

 

Čítajte ďalej
Tiež sa Vám môže páčiť…

Viac v téme Spravodajstvo

To Top