Connect with us

Jablonicou prehrmí vyše desaťtisíc áut denne

TOP

Jablonicou prehrmí vyše desaťtisíc áut denne

Jablonicou prehrmí vyše desaťtisíc áut denne

JABLONICA (rz) –Vodiči prechádzajúci obcou mohli v piatok 6. apríla vidieť pri ceste niekoľko dobrovoľníkov v oranžových vestách. Tí počas celého dňa zrátavali vozidlá, aby bolo možné príslušným orgánom dokázať, že Jablonica obchvat  nevyhnutne potrebuje.

Meranie intenzity dopravy zorganizovala občianska iniciatíva Spolu za obchvat, ktorá sa snaží o urýchlené riešenie obchvatov na Záhorí. „Je neprijateľné, aby štát už viac ako 30 rokov ignoroval fakt, že mimoriadne zaťažená medzinárodná cesta I/51 vedie cez obce a mestá. Už len to, že takáto doprava ide cez jednopruhový most v Jablonici a cez Radošovce lietajú kamióny rýchlosťou minimálne 90 km/h, je celoeurópskou hanbou,“ tvrdia aktivisti.

Rovnako ako vedenie obce Jablonica, ktoré doslova šokovalo tvrdenie ministerstva dopravy, že obec obchvat nepotrebuje, pretože uskutočnenou štúdiou vraj nebola preukázaná jeho opodstatnenosť. Naopak, sú presvedčení, že pre Jablonicu je obchvat nevyhnutnosťou – keďže cez obec tranzitujú nielen kamióny smerujúce do susednej Českej republiky, ale aj na Rohožník a Malacky, objem kamiónovej dopravy je tu dokonca vyšší ako v Senici.

Tieto slová potvrdil aj piatkový prieskum v Jablonici, kde dobrovoľníci za celý deň narátali  10 500 prechádzajúcich dopravných prostriedkov, z toho takmer 2400 nákladných vozidiel. Najkritickejším časom bol interval medzi 16. a 17. hodinou, kedy prešlo obcou 863 vozidiel, čo je viac ako 14 áut (z toho tri kamióny!) za jedinú minútu.

„Sme pripravení komunikovať s ministerstvom dopravy, iniciovať petície, zdieľať stránky, a v prípade nutnosti aj zorganizovať štrajk so zastavením dopravy,“ upozorňujú kompetentných aktivisti občianskej iniciatívy Spolu za obchvat. Dočkáme sa riešenia?

 

 

Viac v téme TOP

To Top