Connect with us

Ocenili šľachetné srdcia darcov krvi

Spravodajstvo

Ocenili šľachetné srdcia darcov krvi

Ocenili šľachetné srdcia darcov krvi

„Darcovstvo krvi je jednou z neoceniteľných aktivít, ktorú môžu vykonávať len ľudia so šľachetným srdcom.“ Aj tieto slová predsedníčky Územného spolku Slovenského Červeného kríža (SČK) v Senici a členky najvyššej Rady SČK v Bratislave Emílie Potúčkovej zazneli v utorok 22. novembra na slávnostnom oceňovaní darcov krvi v senickom dome kultúry.

Tu takmer 240 darcom krvi zo Záhoria odovzdali Janského plakety a Kňazovického medaily. „Ste to práve vy, kto nikdy nepozerá, čo za to, ale keď treba, ochotne nastaví rameno, aby vám z neho odčerpali ten vzácny artikel, ktorý sa ani v dnešnom modernom svete nedá ničím nahradiť,“ povedala v príhovore E. Potúčková. Darcov krvi pozdravil aj prednosta Okresného úradu v Senici Vladimír Kocourek a vedúci oddelenia školstva, sociálnych vecí a zdravotníctva Mestského úradu v Holíči František Janeček. Ten prítomným prečítal ďakovný list primátora mesta Holíč Zdenka Čambalu, v ktorom okrem iného zaznelo: „Hovorí sa, že krv nie je voda. V súvislosti so životom človeka si však musíme priznať, že obe sú nenahraditeľné, pretože ich strata a nedostatok sa nás priamo dotýkajú a ohrozujú nás na tom najdôležitejšom – samotnom živote.“ F. Janeček menom holíčskeho primátora potom darcom krvi poďakoval za ich šľachetnosť a ľudskosť, a riaditeľke ÚzS SČK Senica Miriam Madunickej zároveň odovzdal od Z. Čambalu finančný dar na rozvoj aktivít súvisiacich s darcovstvom krvi. Slová vďaka zazneli aj úst zástupcu primátora Senice Jána Hurbana. Boli o to úprimnejšie, že pramenili z osobnej skúsenosti. „Málokto vie, že asi pred šiestimi rokmi som mal vážny zdravotný problém, utrpel som hemoragický šok z vykrvácania. Som vďačný za to, že mi v skalickej nemocnici poskytli krv,a bolo mi tak umožnené žiť ďalej. Ďakujem za život, ktorý ste mi zachránili…“

Motivujú sa navzájom

Za vzácne činy ľudskosti potom SČK darcom krvi odovzdal plakety prof. Janského, ktorými oceňuje mnohonásobné darovanie najvzácnejšej tekutiny. Bronzová Janského plaketa za desaťnásobné darovanie krvi bola udelená 122 darcom, medzi ktorými bol aj Peter Kubík z Radošoviec. Pre Záhorák priznal, že k darcovstvu ho priviedli kolegovia v práci. „Chodili dvaja či traja, a tak sme aj ostatní rozmýšľali, že sa k nim pridáme. Dnes už dokonca zvažujeme, že sa staneme aj darcami kostnej drene.“ Peter hovorí, že darovať krv je dôležitá vec. „Nechcem, aby to znelo ako klišé, ale darcom krvi som sa stal preto, aby som pomáhal iným. Na jednej strane je to milé, môcť niekomu zachrániť zdravie či život, a na druhej strane človek sám nikdy nevie, kedy bude krv potrebovať. My sa v práci motivujeme navzájom a dnes je nás darcov už približne dvanásť,“ dodal P. Kubík. Strieborné Janského plakety za 20-násobné darcovstvo boli na slávnosti odovzdané 73 darcom krvi a zlaté za 30-násobné darcovstvo u žien a 40-násobné u mužov získalo 25 Záhorákov. Diamantová plaketa je ekvivalentom dvoch zlatých a udelená bola 15 darcom krvi. Najvyšším vyznamenaním za darcovstvo najvzácnejšej tekutiny na Slovensku sú Medaily Jána Kňazovického za stonásobné darovanie krvi. Z 238-mich ocenených sa ušli len dvom mužom a jednej žene – Vladimírovi Masarykovi z Gbiel, Rudolfovi Mrázovi zo Sekúľ a Kataríne Vachovej z Dojča. Aký je to pocit získať ocenenie za čosi, čo sa už stalo pre nich stalo úplnou samozrejmosťou, bez ktorej si svoj život nevedia predstaviť? „Začínal som, keď som mal 24 rokov, teda darcom krvi som už bezmála tri desaťročia. Ocenenie je pre mňa príjemným povzbudením, signálom, že to, čo robím, je správne. Je to zároveň motivácia aj záväzok,“ prezradil Vladimír Masaryk. Aj on začínal s partou kamarátov, ktorí si raz povedali, že to skúsia. „Zapáčilo sa mi, že môžem pomôcť iným, a postupne sa darcovstvo krvi stalo pre mňa súčasťou životného štýlu. Dnes chodím darovať nielen krv, ale do Národného onkologického ústavu aj krvnú plazmu.“ Vladimír Masaryk priznáva, že sa snaží ísť mladým kolegom príkladom a je rád, keď aj vďaka nemu do rodiny darcov krvi pribudne ďalší člen. Pre tých, ktorí nad darcovstvom ešte stále iba uvažujú, odkazuje: „Krv sa vyrobiť nedá, a preto je každý darca dôležitý. Darovaním krvi sa človek udržiava v dobrej zdravotnej kondícii a zároveň pomáha zachrániť životy iných.“

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Čítajte ďalej
Tiež sa Vám môže páčiť…

Viac v téme Spravodajstvo

To Top