Connect with us

Extrémne sucho na Záhorí spaľuje úrodu

TOP

Extrémne sucho na Záhorí spaľuje úrodu

Extrémne sucho na Záhorí spaľuje úrodu

Záhorie bojuje s extrémnym suchom. Hlavy v smútku majú záhradkári aj poľnohospodári, ktorí sa obávajú až 40-percentného poklesu úrody obilnín v porovnaní s vlaňajškom.    

Po prízemných mrazoch, ktoré postihli veľkú časť regiónu na jar, dostali pestovatelia ďalšiu ranu pod pás. Tentoraz je ňou extrémny nedostatok vlahy spojený s tropickými teplotami. „Výskyt zrážok v mesiaci máj bol v jednotlivých lokalitách Záhoria rozdielny a mal len lokálny charakter. Išlo o zrážky búrkového charakteru, ktoré nezasahovali plošne veľké územia. Komplexne tak môžeme konštatovať, že vlahový deficit sa naplno prejavil v rámci celého regiónu,“ potvrdila riaditeľka Regionálnej poľnohospodárskej a potravinovej komory (RPPK) v Senici Katarína Krčová. Veľa dôvodov na optimizmus podľa nej poľnohospodári nebudú mať ani v najbližšom období: „Predpoveď vysokých teplôt, ktoré nás čakajú v nadchádzajúcich dňoch, bude mať nepriaznivý dopad na ďalší vývin porastov. Podpíše sa to pod kvalitu a množstvo produkcie najmä u hustosiatych obilnín, kde už teraz pozorujeme „zahorenie“, ale aj u porastov kukurice a repky. Kým ešte nedávno sa hovorilo o výborných úrodách, ktoré sa očakávajú v tomto roku, dnes môžeme konštatovať, že opak bude pravdou a hektárové výnosy budú oveľa nižšie ako vlani,“ dodala K. Krčová. Straty však konkretizovať nechcela, pretože ďalší vývoj počasia môže situáciu na poliach ešte výrazne zmeniť.

Do väčších prognóz sa zatiaľ nepúšťajú ani záhradkári, potvrdzujú však, že situácia je mimoriadne nepriaznivá. „Kedysi som z vlastnej studne mohol polievať záhradu celé leto, teraz stačí desať minút polievania, a je bez vody,“ uviedol predseda OV SZZ Senica Florián Pavlík. Dlhotrvajúce sucho bude mať podľa neho dopad na celú úrodu: „Čo zostalo po mrazoch, opadne teraz. Napríklad slivky padajú k zemi jedna za druhou.“ Aj keď sa na Záhorí v týchto dňoch vyskytujú aj lokálne búrky, spadnuté zrážky sú podľa záhradkárov minimálne. „Potrebovali by sme pokojný teplý letný dážď, ktorý by trval celú noc, aby tú vlahu mohla zem aj absorbovať,“ dodal F. Pavlík.

Aktuálny stav meteorologického a poľnohospodárskeho sucha v jednotlivých lokalitách Slovenskej republiky monitoruje medzinárodný projekt Intersucho (Integrovaný systém pre sledovanie sucha). Výsledky potvrdzujú, že na Záhorí je v celom pôdnom profile v súčasnosti  zaznamenávané výnimočné sucho, v okolí Senice má dokonca až extrémny charakter. „Je to zatiaľ len malá plocha, ktorá nepokrýva ani 0,1%,“ uvádza sa na stránke intersucho.sk. Deficit pôdnej vlahy na Záhorí predstavuje aktuálne -60 až -40 mm, lokálne však dosahuje až -80 milimetrov.

 

Viac v téme TOP

To Top